Меч князя Святослава, невизнана Січ і меноніти на Хортиці: 15 фактів про острів, яких ви могли не знати

Повернутися в Блог

Алла Нетребенко

Три дні обпливали легендарну Хортицю волонтери #CU_Dnipro. Замість козацьких чайок – байдарки, поруч – надійний друг і шанс – побачити первинну красу творіння Божого. Адже тільки біля Хортиці Дніпро зберіг порожисті обриси. У нас тут 5 фото з подорожі й 15 небанальних фактів про цю місцевість.

1. Масштаби
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі та найбільший річковий острів Європи. На його площі в 3000 га може розміститися майже 15 князівств Монако.

2. Давнина
Скіфські кургани (7 ст.до Р.Х.) на Хортиці – ровесники міста Візантій, відомого як Стамбул.

3. Князь
За легендою, біля Дніпрових порогів загинув князь київський Святослав – єдиний син Ігоря й Ольги та батько Володимира Великого. 2011 року запорізький рибалка виловив поблизу Хортиці кілограмового… меча. Руків’я його оздоблене цінними металами, старанний майстер творив його ще в X столітті. Припускають, що це і є меч Святослава.

4. Місія
З 1000-х років острів слугував базою в боротьбі з половцями та монголо-татарами.

5. Січ
Запорізьких Січей було сім. Питання – чи була ще восьма (точніше, найперша) на Хортиці. Дмитро Вишневецький Байда збудував замок на Малій Хортиці, який проіснував лише рік. Однак саме він став прототипом для наступних козацьких укріплень. Через 10-20 років Запорізька Січ як така утвориться на острові Томаківка – за 66 км від Хортиці.

6. Порядки
Козаки будували тут фортеці, військові бази й зимівники. На найвищій точці Хортиці – на скіфському кургані – вони розташовували дозорний пункт.

7. Таємниці
На дні Дніпра довкола острова лежить чимало кораблів козацької доби. Кілька з них змогли дістати й реставрували. А хортицька земля, кажуть, приховує безліч скарбів, заритих козаками.

8. Протестанти-меноніти
Жили на Хортиці й прилеглих територіях з 1790 до 1916. Переселилися на запрошення Російської імперії. Меноніти насаджували ліси, вирощували овочі й фрукти. Це про них Шевченко писав “І на Січі мудрий німець картопельку садить”. Хоча за походженням переселенці були голландцями. Пізніше вони розбудували в Хортицькому окрузі маленьку Європу – зі школами й підприємствами. Саме один з менонітів побудував завод із виробництва сільгоспмашин, відомий сьогодні як ЗАЗ.

9. Поезія
Шевченко кілька разів згадує острів у своїх творах. Найвідоміші з них “І мертвим і живим…”, “Гайдамаки”, “Гамалія”.

10. Проза
Січ на Хортиці у повісті “Тарас Бульба” зобразив Микола Гоголь.

11. Живопис
Художник Ілля Рєпін збирав тут матеріал для майбутньої картини “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”.

12. Тиша
Сліди козацької слави на Хортиці намагався відшукати й майбутній Нобелівський лауреат Іван Бунін. Було це через 120 років після зруйнування Січі, тож острів зустрів його тихим і пустельним.

13. Трагедія
1941 року Хортицю та прибережну зону затопили тонни води: аби стримати німецький наступ, була підірвана ДніпроГЕС. Втрати німецьких військ – 1500 осіб, червоноармійців та місцевих жителів – від 20 тисяч…

14. Варта
Каховське водосховище (1955) знищило первинний вигляд берегів Дніпра, а разом із ним – і сліди семи Запорозьких Січей. Острів лишився чи не єдиним нагадуванням про колишні Дніпрові ландшафти й вартовим козацької доби.

15. Пращур
До сьогодні у Верхній Хортиці на вулиці Тараса Бульби росте дуб, висотою з десятиповерховий будинок, віком 700 років. Кажуть, саме під ним Іван Сірко з козаками писали листа султанові, пізніше щойно прибулі меноніти ховалися від зливи, а згодом Шевченко читав поему “Катерина”.

Ще на острові є станція “Запорізька Січ”, до якої можна дістатися електричкою із Запоріжжя. Це для тих, хто хоче поблукати Хортицею, а не лише помилуватися нею з байдарки. “Куди їдеш?” – запитає випадковий подорожній, а ти: “На Запорізьку Січ!” Певно, так і відповідали вільні духом козаки.

А який факт про Хортицю вразив тебе найбільше?